Prezydent Władimir Putin robi wszystko, żeby przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi (startują one 6 lutego) ukazać Rosję w jak najlepszym świetle.

Zaledwie kilka dni po słynnej wypowiedzi by „geje zostawiły dzieci w spokoju”, Władimir Putin potwierdził w prasie zagranicznej, że sportowcy i turyści z każdej orientacji seksualnej będą mile widziani na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

W tym (a może przede wszystkim) Elton John!

– “Elton John to wybitna postać i wybitny muzyk. Miliony Rosjan szczerze go kochają mimo jego orientacji seksualnej – powiedział Putin. Zapewnił przy tym, że geje będą mogli bezpiecznie śledzić zmagania sportowców w Soczi. – W Rosji, w przeciwieństwie do jednej trzeciej świata, bycie gejem nie jest przestępstwem. Dlatego przedstawiciele tej nietradycyjnej orientacji seksualnej mogą śmiało przybywać na igrzyska” – zaznaczył Putin.

W rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami podkreślił, że zna nawet osoby homoseksualne i utrzymuje z nimi “przyjacielskie relacje”. Jednak to Putin wprowadził w zeszłym roku zakaz “homoseksualnej propagandy”, który ma “chronić dzieci” (dotyczy osób poniżej 18. roku życia), ale w praktyce wyklucza jakąkolwiek dyskusję o prawach mniejszości seksualnych.

Antygejowska ustawa przewiduje kary pieniężne za “rozprzestrzenianie informacji mającej na celu formułowanie u nieletnich nietradycyjnej orientacji seksualnej lub przekonywanie ich o socjalnej równorzędności nietradycyjnych związków”. Jeśli takie treści będzie w Rosji propagował obcokrajowiec, ma zostać deportowany od razu albo po odsiedzeniu 15 dni w areszcie.

Prezydent Federacji Rosyjskiej na konferencji bagatelizował bojkot igrzysk, który zapowiedzieli przywódcy zachodnich państw na czele z Barackiem Obamą. To z powodu nowego prawa prezydent USA zapowiedział, że na najbliższe igrzyska (po raz pierwszy od 2000 r.) nie przybędzie prezydent, wiceprezydent, były prezydent ani pierwsza dama. USA wyślą za to na ceremonię otwarcia igrzysk dwóch homoseksualnych sportowców.

Tak czy inaczej, Putin twierdzi, że Sir Elton jest “muzykiem wybitnym i wspaniałym człowiekiem“, i dodał, że “Miliony naszych ludzi szczerze kochają go mimo jego innej orientacji.

Czy te piękne słowa wypowiedziane pod adresem Eltona Jona powinny zrekompensować wcześniejsze wrogie czyny i gest polityki wokół środowisk LGTB? Sądzimy, że nie.


Nie ma więcej wpisów