Kto otrzymał wyróżnienie i kto pojawił się na wydarzeniu?! Sprawdźcie!

Za nami 24. gala przyznania nagród tygodnika “Polityka”, mianowicie Paszportów “Polityki”. Nagrody wręczane są wyjątkowym twórcom kultury, którzy podczas minionego roku w sposób szczególny ukształtowali ją, nadając jej nowy, interesujący charakter.

Nagrody za kulturalne osiągnięcia trafiły do artystów w 7 kategoriach i jeden specjalnej: film, literatura, teatr, kultura cyfrowa, sztuki wizualne, muzyka popularna, muzyka poważna oraz kreator kultury.

Oto pełna lista laureatów wraz z uzasadnieniem wyróżnienia:

  • Film – Jan P. Matuszyński (Nagroda za film pt. “Ostatnia rodzina” o rodzinie Beksińskich)
  • Literatura – Natalia Fiedorczuk-Cieślak (Nagroda za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce ‘Jak pokochać centra handlowe)
  • Kultura cyfrowa – Michał Staniszewski (Studio Plastic) (Nagroda za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki)
  • Teatr – Anna Smolar (Nagroda za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines)
  • Muzyka popularna – Wacław Zimpel (Nagroda za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne)
  • Muzyka poważna – Marzena Diakun (Nagroda za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth)
  • Sztuki wizualne – Daniel Rycharski (Nagroda za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością)
  • Kreator kultury – Jan “Ptaszyn” Wróblewski (Nagroda za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś)

Podczas tak ważnej gali nie mogło zabraknąć gości specjalnych. W warszawskim Teatrze Wielkim pojawili się przedstawiciele zarówno kina, telewizji jak i prasy oraz branży muzycznej m.in. Kinga Rusin, Monika Olejnik, Mariusz Treliński, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Wasilewski, Katarzyna Montgomery, Jerzy MargańskiMałgorzata Szumowska, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Korwin PiotrowskaArkadiusz Jakubik, Adam Darski, Andrzej Chyra, Kayah, Magda Mołek, Katarzyna Herman, Katarzyna Zawadzka, Renata Dancewicz.Anna i Malwina Wendzikowskie.

Paszporty “Polityki” po raz pierwszy transmitowała stacja TVN, a nie, jak dotychczas TVP 2. W rolach prowadzących zobaczyliśmy Grażynę Torbicką oraz redaktora naczelnego tygodnika Jerzego Baczyńskiego.

Zapraszamy na fotorelację z rozdania Paszportów “Polityki”.

Paszporty Polityki

fot. Strefa Gwiazd/ Stach Leszczyński


Nie ma więcej wpisów