Łazienka duża i wygodna to marzenia każdego z nas. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami takiego pomieszczenia, spróbujmy stworzyć w nim niepowtarzalny nastrój, nie zapominając przy tym o funkcjonalności.  Jak urządzić dużą łazienkę, nie będąc specjalistą od projektowania? Oto kilka zasad.

Polecamy: Kuchnia funkcjonalna i ładna – tak to możliwe!

Projekt łazienki nie zawsze musi podążać za modą. Stylistykę wnętrza powinny determinować nasze własne, indywidualne upodobania. Oryginalna łazienka musi dostosować się przede wszystkim do potrzeb i oczekiwań właścicieli, wtedy wnętrze zyska indywidualny i niepowtarzalny charakter. W trosce o estetykę całego wnętrza i współgranie ze sobą obu stref, należy zadbać o harmonię pomiędzy przestrzenią, a funkcjonującymi w niej urządzeniami i przedmiotami.

Projektując łazienkę, zawsze próbuję się wczuć w intymne pragnienia mieszkańców, bawię się w domorosłego psychologa, wypytuję czego im brakuje najbardziej. Czy luksusu? Czy ciszy i spokoju? Czy ciepła i troski? – podkreśla mgr architekt wnętrz, Katarzyna Kowal. 

Podział łazienki

Duże łazienki mają miejsce na wygodne wyposażenie. Jak urządzić łazienkę praktycznie i estetycznie? Bardzo praktyczne jest umieszczenie w dużej łazience dwóch umywalek, szczególnie, gdy korzysta z niej więcej niż jedna osoba. Dwie umywalki pomagają rozładować poranną gorączkę przed wyjściem do pracy czy do szkoły. 

Funkcjonalny podział dużej łazienki umieszcza zazwyczaj miskę ustępową i bidet w pobliżu umywalki. Z racji powiązania funkcji to wyposażenie powinno ze sobą sąsiadować. Dobrym rozwiązaniem w urządzaniu dużej łazienki jest oddzielenie umywalki od reszty urządzeń niskim murkiem, na którym można zainstalować wieszaki i poręcze na ręczniki.

Wanna jest bardzo istotnym elementem wyposażenia dużej łazienki, szczególnie dla amatorów długich, relaksujących kąpieli. Powinni oni pomyśleć o wannie co najmniej 140-centymetrowej długości i metrowej szerokości, najlepiej wyprofilowanej ergonomicznie, z podgłówkiem. Praktyczne są modele wanien wyposażone w uchwyty pomagające przy wstawaniu i antypoślizgowe wykończenie dna. Bardzo przyjemne i relaksujące są kąpiele terapeutyczne. Do tego celu służą specjalne wanny z hydromasażem. W związku z tym polecamy zapoznać się z podobnymi produktami firmy OBI

Jak najbardziej zachęcam do ekstrawagancji i odwagi w stosowaniu nowinek, najnowszych kolekcji czy łamaniu stereotypów w układzie funkcji – namawia Katarzyna Kowal.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: SZLACHETNA DEKORACJA ŚCIANY, CZYLI JAK DOBRAĆ OBRAZ DO WNĘTRZA?

Bądź na bieżąco z poradnikami – polub nas na Facebooku!


Nie ma więcej wpisów