Wiosna to najpiękniejszy okres w roku. Życie na zewnątrz rozkwita, wszyscy urządzamy balkony, tarasy, porządkujemy ogrody. Większość z nas pewnie nie dysponuje wielkimi hektarami przestrzeni na zewnątrz, ale nawet balkon, taras, czy przydomowy ogródek cieszy teraz maksymalnie. Dziś postaramy się podpowiedzieć Wam, jak można pomysłowo udekorować tą strefę.

Polecamy: STARE JEST PIĘKNE I ELEGANCKIE. ZOBACZ WNĘTRZA W STYLU SHABBY CHIC!

Zdecyduj się na styl

Potraktuj taras jak słoneczny pokój. Czasami naprawdę wystarczy niewiele, by stworzyć namiastkę tarasu. By było miło przebywać na tarasie, oprócz dobrej pogody, potrzebne są meble ogrodowe i dodatki. W aranżacji tarasu ważne jest zdecydowanie się na styl, który nam odpowiada i który pasuje do otoczenia. Jeśli lubimy tarasy romantyczne, wybierzmy meble ogrodowe żeliwne, stylizowane, nawiązujące do stylu angielskiego. Do tego efektowne doniczki i kwiaty.

Taras nowoczesny może być urządzony w stylu minimalistycznym. Sprawdzą się proste meble ogrodowe, poduszki i siedziska, nowoczesne oświetlenie zewnętrzne. Taki taras nie musi być zastawiony mnóstwem doniczek z kwiatami. Czasem wystarczy jedna, dwie roślin na taras, by zrobić wrażenie i zaspokoić potrzebę obcowania z naturą. Jeśli chcemy mieć taras śródziemnomorski, wybierzmy meble ogrodowe np. wyplatane z trawy morskiej, rattanu, wyłożone poduszkami. Aranżacja tarasu w tym klimacie będzie budziła oczywiste skojarzenia, jeśli wybierzemy roślin na taras pochodzące z tamtych rejonów: np. oleandry, fikusy, drzewka laurowe, lawenda.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Niezależnie od stylu, w jakim postanowimy urządzić nasz taras lub balkon, najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować, jest funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dlatego decydując się na meble i dodatki, kupujmy te wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów. Niemniej istotny jest wybór odpowiednich okien i drzwi prowadzących na taras. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się drzwi podnoszono-przesuwne o obniżonym progu. Dzięki temu łatwiej jest wyjechać na taras wózkiem czy pokonać próg osobom starszym i dzieciom.

Od samego kształtu i wymiaru tarasu zależeć będzie wybór i rozmieszczenie na nim mebli i dekoracji. W przypadku prostokątnych powierzchni bardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się ława lub ogrodowa huśtawka ustawiona przy ścianie. Na tych opartych na planie kwadratu warto z kolei ustawić stół. Okrągły, zajmie najmniej miejsca i pozwoli dostawić więcej krzeseł w razie wizyty niespodziewanych gości.

Pamiętajmy, że dobrze urządzony taras i balkon powinien być łatwy w utrzymaniu i funkcjonalny. Przede wszystkim jednak powinniśmy go zaaranżować tak, aby z przyjemnością spędzać w nim wolne chwile.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TWÓJ SALON NIE BĘDZIE JUŻ PONURY. JAKIE MEBLE WYBRAĆ PRZY ARANŻACJI?

Bądź na bieżąco z naszymi poradnikami – polub nas na Facebooku!


Nie ma więcej wpisów