Trawnik to ważny element ogrodu. Gładka murawa jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nią roślin, podkreśla urodę architektury i jest miłym miejscem wypoczynku. Co zrobić, aby mieć ładny trawnik w ogrodzie?

Polecamy: JAK ZADBAĆ O PIĘKNY TARAS? SPOSOBY NA DEKORACJĘ

Trawnik oprócz walorów estetycznych ma też znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Gładka zielona powierzchnia działa kojąco na system nerwowy i na wzrok zmęczony ślęczeniem przy komputerze. Wokół panuje korzystny dla naszych organizmów mikroklimat, bowiem źdźbła traw wzbogacają otoczenie w tlen i parę wodną, a w upalne dni obniżają temperaturę przy gruncie o kilka stopni.

Wybierz trawę zgodnie z przeznaczeniem

W sprzedaży są mieszanki nasion skomponowane z różnych gatunków traw. Należy wybierać te, które najbardziej pasują do warunków panujących w ogrodzie i przeznaczenia trawnika. Mieszanki rekreacyjne (uniwersalne) nadają się na trawniki użytkowe. Dobrze znoszą deptanie, można je zakładać w słońcu i półcieniu, w dużym stopniu dostosowują się do siedliska, w którym rosną.

Mieszanki dywanowe polecane są na trawniki ozdobne. Dobrze rosną w miejscach w pełni oświetlonych, znoszą deptanie, ale muszą być starannie pielęgnowane.

Mieszanki parkowe są niezbyt odporne na deptanie, za to mogą rosnąć w cieniu. Trawniki parkowe należy kosić rzadziej i wyżej niż inne. Z kolei mieszanki sportowe są odporne na deptanie jednak wymagają fachowej pielęgnacji. 

Koszenie

Koszenie zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy i wpływa na rozkrzewienie, zagęszczenie i odmłodzenie darni. Doprowadzenie do wykwitu trawy skutkuje łysinami, gdyż wykwitnięte źdźbła zamierają. Jeśli chcemy, by nasz trawnik wyglądał jak gęsty dywan – powinniśmy kosić trawę bardzo systematycznie.

Podczas całego sezonu zalecane jest koszenie przynajmniej raz w tygodniu, by nie dopuścić do przerostu. Termin pierwszego koszenia na wiosnę zależy od warunków pogodowych. Głównym kryterium jest wysokość trawy – nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, gdy konieczne będzie ścięcie więcej niż 1/3 jej wysokości. I pamiętajmy, że darń przycięta zbyt krótko słabnie i staje się podatna na działanie czynników chorobotwórczych. Inwestując w kosiarkę, warto zwrócić uwagę na jej moc, regulację wysokości koszenia i siłę, z jaką zbiera resztki roślinne.

Niszcz mech na trawniku

Pojawia się nie tylko na trawnikach rosnących w wilgotnych i cienistych zakątkach ogrodu, ale też na zbyt kwaśnym podłożu. Sprzyja mu niskie przycinanie darni. Dlatego w miejscach ocienionych trawę należy kosić na wysokość co najmniej 5 cm, raz do roku sprawdzać pH gleby i w razie konieczności zwapnować podłoże dolomitem.

Regeneruj trawnik po zimie

Jeżeli po zimie murawa nie przypomina zielonego dywanu, bo miejscami pożółkła i widać przez nią gołą ziemię, należy – gdy obeschnie – starannie wygrabić zeszłoroczne suche pędy, przeprowadzić aerację lub wertykulację, rozsypać nawóz wieloskładnikowy, a po czterech tygodniach wysiać regeneracyjną mieszankę nasion.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: ŁAZIENKA W STYLU METRO CZY GLAMOUR? 3 NAJCIEKAWSZE PROPOZYCJE ARANŻACJI ŚCIAN

Bądź na bieżąco z poradami – polub nas na Facebooku!


Nie ma więcej wpisów