Nietrudno zauważyć, że odpowiednie odżywianie ma znaczący wpływ na poziom naszej energii, samopoczucie czy efektywność w pracy. Jeśli regularnie trenujemy, powinniśmy zwracać jeszcze większą uwagę na to, co spożywamy przed i po wysiłku fizycznym. Zobaczcie co wolno, czego lepiej unikać i jak komponować dietę, która przyspieszy, a nie spowolni rezultatów ćwiczeń.

Przed treningiem – pora ma znaczenie

Ustalenie jednego schematu żywienia przed treningiem jest wbrew pozorom bardzo trudne. Wszystko zależy od tego, o jakiej porze wybieramy się na bieganie, do siłowni czy na zajęcia jogi. Możemy przyjąć ogólne założenie, że najlepiej zjeść średniej wielkości posiłek (około 600 kcal) na 2 godziny przed treningiem lub mniejszą przekąskę (100-200 kcal) godzinę wcześniej. W ten sposób zadbamy o to, by wartości spożywcze wpłynęły na wyrównanie poziomu glikogenu mięśniowego i przygotowały organizm do wysiłku.

Jeśli trenujemy z samego rana, postarajmy się zjeść duże i wartościowe śniadanie, które obudzi cały organizm. Pomijanie porannego posiłku sprawia, że nasz metabolizm zwalnia, skutkując mniejszą siłą w czasie ćwiczeń i wolniejszym spalaniem kalorii – radzi Łukasz Kolasiński ze Sports Empire

Pamiętaj! Każdy wysiłek z pełnym brzuchem przyczynia się do powstawania dolegliwości i urazów w przewodzie pokarmowym. Dlatego ważne jest, aby proces intensywnego trawienia zakończył się jeszcze przed treningiem.

Co i kiedy jeść po treningu?

Po treningu korzystnie jest przyjąć posiłek złożony z białek i węglowodanów. Takie połączenie sprzyja uwalnianiu się insuliny, dzięki której skutecznie zachodzi odbudowa glikogenu. Insulina stymuluje również transport aminokwasów do mięśni, przez co zapewnia lepszą ich regenerację, działa również antagonistycznie w stosunku do kortyzolu, czyli hormonu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej. 

Elementem niezbędnym każdego posiłku osoby aktywnej są bogate w fitozwiązki, witaminy, składniki mineralne i błonnik, warzywa i owoce. Pozwalają one na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wyrównanie poziomu elektrolitów.

Przykładami posiłków po wysiłku fizycznym mogą być:

  • kefir
  • maślanka
  • jogurt naturalny z owocami
  • omlet z jajek z płatkami owsianymi z dodatkiem warzyw
  • makaron z gotowanymi na parze warzywami i kurczakiem
  • baton węglowodonowo-białkowy
  • odżywka białkowa (gainer)
  • ryż z owocami i serem twarogowym

Nasz organizm w okresie potreningowym przy prawidłowo skomponowanym posiłku pod względem ilościowym i jakościowym, nastawiony jest na odbudowywanie mięśni i magazynowanie węglowodanów w postaci glikogenu, a nie na dostarczanie energii tkankom tłuszczowym, co pozwalana na zachowanie odpowiedniej masy ciała. Bez posiłku po treningu, nie mamy co liczyć na pełną regenerację organizmu i tym samym na efektywny trening dnia następnego – przekonuje – dodaje Łukasz Kolasiński ze Sports Empire

Przede wszystkim należy pamiętać o jednej zasadniczej kwestii, że każdy z nas powinien dobrać swój jadłospis i sposób spożywania posiłków przed i po treningu do swojego trybu życia, pracy czy też kondycji. Każdy z nas posiada organizm o innej tolerancji na dane produkty.A wiedzę tę można posiąść eksperymentując samodzielnie lub z pomocą specjalisty, który pomoże swoim doświadczeniem z pracą z innymi osobami.


Nie ma więcej wpisów