Chcesz odświeżyć ściany w salonie i zmienić ich kolor? Zastanawiasz się, jaki rodzaj farby będzie odpowiedni do malowania tego wnętrza? Podpowiadamy, jakie właściwości powinna mieć farba przeznaczona do pokoju dziennego.

Polecamy: TRAWNIK – 5 KROKÓW DO PIĘKNEJ MURAWY W OGRODZIE!

Większość farb do ścian i sufitów dostępnych na polskim rynku tofarby emulsyjne (emulsje) akrylowe lub akrylowo-lateksowe. Emulsja to bardzo dobrze wymieszana, rozpuszczona w wodzie porcja składników, która tworzy farbę. Do takich składników należą między innymi: biel tytanowa i pigmenty. Pigment to coś, co jest nośnikiem koloru, a biel tytanowa sprawia, że farba bardzo dobrze kryje.

Jaką farbę wybrać?

Oprócz koloru farby ważne są jej właściwości. Podczas malowania ścian zawsze należy pamiętać o tym, że rodzaj farby należy dobrać do funkcji użytkowej danego pomieszczenia. 

Farby do malowania ścian salonu i sypialni – najlepsza będzie matowa farba emulsyjna. Maskuje nierówności ścian i sufitu. Przepuszcza parę wodną, umożliwia oddychanie ścian, zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń. Farba emulsyjna do malowania ścian jest wydajna, odporna na uszkodzenia, ma dobre właściwości kryjące.

Farby do malowania ścian kuchni i łazienki – zaleca się farby lateksowe lub akrylowe. Zostawiają na ścianie elastyczną warstwę odporną na wodę i pleśń, nieulegającą odbarwieniom. Poza tym w kuchni sprawdzą się farby zmywalne, o I i II klasie odporności na ścieranie. Farby lateksowe chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu i wszelkich mikroorganizmów, a ich wysoka zawartość żywic sprawia, że bez problemu można je szorować i zmywać na mokro.

Farby do malowania ścian przedpokoju – wybierz lateksowo-akrylową emulsję (odporną na uszkodzenia i zmywanie). Lamperię możesz pomalować połyskującą emalią: akrylową, ftalową lub alkaidową. W korytarzach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach, w których ściany są wyjątkowo narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, sprawdzą się też farby ceramiczne.

Uważajmy również na rzeczy związane z nakładaniem farby. Do aplikacji emulsji akrylowych oraz lateksowych najczęściej poleca się wałki oraz pędzle – stosowne oznaczenia znajdziemy na opakowaniu.

Sprawdźmy na opakowaniu z farbą zalecaną temperaturę pracy (najczęściej od 5 do 30°C), wilgotność oraz czas schnięcia powłoki malarskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NAWILŻACZ POWIETRZA – PODPOWIADAMY, DLACZEGO WARTO GO KUPIĆ

Bądź na bieżąco z poradami – polub nas na Facebooku!


Nie ma więcej wpisów