news
Fryderyk Festiwal 2023 – Gala Muzyki Poważnej. Poznaj laureatów
Za nami kolejna część Fryderyk Festiwal, podczas której poznaliśmy laureatów muzyki poważnej
27 kwietnia w siedzibie AUKSO – Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy odbyła się Gala Muzyki Poważnej wieńcząca tegoroczną edycję Fryderyk Festiwal. AUKSO należy do grona najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, które dysponują własną salą koncertową. Dyrygent orkiestry, wybitny skrzypek i kameralista Marek Moś przed laty wziął sobie za cel artystyczne poszukiwania i tworzenie sztuki najwyżej jakości i ambitnie nie schodzi z kursu. AUKSO umiejętnie łączy klasykę z jazzem, muzyką rockową i alternatywną, a w tyskiej Mediatece, znanej z wyśmienitych parametrów akustycznych, rozbrzmiewają dźwięki utworów w wykonaniu członków orkiestry, jak i wybitnych gości.
HOT NEWS- Beata Kozidrak mówi o zaręczynach: Mój partner nie jest na pokaz
Podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej gospodarze wykonali utwór Żanety Rydzewskiej “Muzyka relaksacyjna”, a na scenie wystąpili także Kasia Moś oraz Michał Sławecki, wykonujący pieśń Marcina Nierubca do słów Jamesa Joyce’a Silently. Podczas wieczoru mogliśmy usłyszeć saksofonistkę Alinę Mleczko, której towarzyszył zespół Tango Attack, proponujący słuchaczom porywające argentyńskie tanga w nowych interpretacjach, między innymi “Mi Buenos Aires Querido”. Wspierali go muzycy Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
W drugiej części wieczoru pojawił się Michał Sławecki i wraz z zespołem muzyki dawnej Altberg Ensamble zaprezentował arię Barbaro Traditor Vivaldiego. Gościem wieczoru był także Andrzej Ciepliński – klarnecista młodego pokolenia oraz utytułowany pianista Andrzej Ciepliński – klarnecista młodego pokolenia oraz utytułowany pianista Tymoteusz Bies. Wspólnie zagrali dwa miniatury mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia” zaprezentował utwór “Serenity” oraz “Ciamna nocka, ciamna” z Pięciu Pieśni Kurpiowskich H.M Góreckiego, a na zakończenie wieczoru Adam Bałdych Quintet i Agata Szymczewska wykonali Pieśń Polską Henryka Wieniawskiego.
Podczas wydarzenia wręczono statuetki w 11 kategoriach muzyki poważnej.
NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ:
Karol Szymanowski “Piano Works”. Krystian Zimerman. Reżyser dźwięku: Rainer Maillard, Helmut Burk, Oliver Rogalla. Wydawca: Deutsche Grammophon / Universal Music Polska
NAJLEPSZY ALBUM POLSKI ZA GRANICĄ:
Karol Szymanowski “Piano Works”. Krystian Zimerman. Reżyser dźwięku: Rainer Maillard, Helmut Burk, Oliver Rogalla. Wydawca: Deutsche Grammophon / Universal Music Polska
ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA:
Wojciech Błażejczyk “Muzyka strun”. Wojciech Błażejczyk, Ensemble MusikFabrik, Kwadrofonik, Hashtag Ensemble oraz In:te:gro pod dyrekcją Christiana Eggena. Reżyserzy dźwięku: Wojciech Błazejczyk, Igor Szymanski, Klementyna Mieczkowska, Marek Suberlak. Wydawca: Chopin University Press
ALBUM ROKU MUZYKA ORKIESTROWA:
“Debut (live)” Warsaw Saxophone Orchestra oraz The WHOOP Group pod dyrekcją Pawła Gusnara. Kompozytorzy: Ludwig van Beethoven, Modest Musorgski, Wojciech Chałupka, Wojciech Kilar, Krzysztof Koszowski, George Gershwin. Reżyserzy dźwięku: Izabela Dzieszuk, Mikołaj Grzebieniowski, Mateusz Banasiuk, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza. Wydawca: Chopin University Press
ALBUM ROKU MUZYKA KONCERTUJĄCA:
Felix Nowowiejski “Piano Concerto, Cello Concerto” Jacek Kortus, Bartosz Koziak i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polanska, Marcin Domzał. Wydawca: DUX Recording Producers pod dyrekcją Łukasza Borowicza. DUX Recording Producers.
ALBUM ROKU RECITAL SOLOWY:
“MONOLOGUE – Polskie utwory na wiolonczelę solo” Tomasz Daroch. Kompozytorzy: Jerzy Fitelberg, Grazyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Piotr Moss, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer. Reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski Wydawca: DUX Recording Producers “Pierre Rode: 24 Caprices for Solo Violin” Roksana Kwaśnikowska. Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska. Wydawca: DUX Recording Producers, Chopin University Press
ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA – WIĘKSZE SKŁADY:
Mieczysław Wajnberg “String Quartets Nos. 5 & 6” Kwartet Śląski. Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska. Wydawca: CD Accord
ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA – DUETY:
Andrzej Krzanowski “Reliefs”. Arkadiusz Bialic, Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik, Lutosławski Quartet. Reżyserzy dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Ewa Guziołek-Tubelewicz. Wydawca: PWM/Anaklasis
ALBUM ROKU MUZYKA DAWNA:
Marcin Józef Żebrowski Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis. Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Reżyserzy dźwięku: Ewa Lasocka, Andrzej Sasin Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord “Supraskie Kantyki” Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej. Reżyserzy dźwięku: Marcin Guz, Lech Tołwiński. Wydawca: DUX Recording Producers
ALBUM ROKU MUZYKA ORATORYJNA I OPEROWA:
Wolfgang Amadeusz Mozart “Requiem d-moll, KV 626. Ryszard Zimak in memoriam”. Małgorzata Rodek, Elżbieta Wróblewska, Jerzy Knetig, Wojciech Gierlach, AMFC Vocal Consort, Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod dyrekcją Ryszarda Zimaka. Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza. Wydawca: Chopin University Press
ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA:
Henryk Mikołaj GÓRECKI “Folk Songs”. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak. Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz, Jacek Guzowski. Wydawca: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia”
Serdecznie gratulujemy!
Fot. Akpa
AW
news
Julia von Stein nie przebiera w słowach o Dagmarze Kaźmierskiej – kiedyś chciała być jak ona
Bohaterka znanych programów szokuje wyznaniami o Dagmarze Kaźmierskiej. W najnowszym wywiadzie u Żurnalisty odkrywa prawdę, która zmienia jej wcześniejsze postrzeganie gwiazdy.
Julia von Stein zyskała rozgłos dzięki udziałowi w “Królowych życia” oraz w programie “Diabelnie boskie”, w których wystąpiła wraz z rodziną. Jej kariera w mediach rozwija się dynamicznie, a ostatnio zdradziła, że marzy o spróbowaniu swoich sił jako piosenkarka. Co więcej, założyła swój własny kanał na YouTubie, w którym pokazuje swoje codzienne życie. W miniony weekend opublikowano wywiad Żurnalisty, w którym szczerze wyznała, co teraz myśli o Dagmarze Kaźmierskiej.
POLECAMY – Adam Zdrójkowski o prowadzeniu “Must be The Music” – NAGLE Maciej Rock PRZERYWA wywiad! Poszło o RODZINKA.PL
Julia von Stein, podobnie jak Dagmara Kaźmierska, zaczynała swoją przygodę w tym samym programie. Jeszcze niedawno 27-latka wyrażała wielki szacunek dla starszej koleżanki. Jednak w ostatnim podcaście u Żurnalisty postanowiła ujawnić całą prawdę o Dagmarze Kaźmierskiej, nie szczędząc ostrych słów. Dziennikarz wrócił wspomnieniami do momentu, kiedy Julia von Stein wyrażała ogromny szacunek dla Dagmary Kaźmierskiej, a nawet mówiła, że w przyszłości chciałaby być taka jak ona.
Żałuję tych słów, bardzo. Nie powinnam tak powiedzieć. To jest kobieta, która bardzo skrzywdziła inne kobiety, a najbardziej podłe co może być, to jak kobieta dla kobiety jest wrogiem i katem. Ludzie o tym wiedzieli. Dobry człowiek nie siedzi w kryminale.
Sama zainteresowana jest zaskoczona i nie może zrozumieć z jakiego powodu Dagmara Kaźmierska postanowiła brać udział w programie.
Każdemu może powinąć się noga. Jest okej, ale gdyby mi się noga powinęła, to nie pchałabym się do mediów. Zawsze Ci to wyciągną! Rozumiem ludzi, którzy nie mają pieniędzy i ukradną jedzenie. Ale to jest sku***syństwo. Jeszcze kobieta kobiecie.
Zobacz również – Katarzyna Dowbor ma konflikt zawodowy z synem Maciejem? “DDTVN” kontra “Pytanie na Śniadanie”
fot. screen z YouTube Żurnalista
SJ
news
Najmłodszy prezenter “Wydarzeń 24” – Eugeniusz Diaczkow z Ukrainy zdradza sposoby na wakacje w polskich górach
Eugeniusz Diaczkow prezenter stacji “Wydarzenia 24”, nie tylko zdobywa popularność na ekranie, ale także w polskich Górach. W rozmowie zdradza, jak spędza czas wolny na szlakach i dlaczego polskie góry są dla niego idealnym miejscem na regenerację sił od pracy w mediach.
Eugeniusz Diaczkow to jeden z najmłodszych prezenterów newsowych w Polsce, który zdobywa coraz większą popularność. Pochodzący z Ukrainy, swoją karierę dziennikarską rozpoczął w takich mediach jak Ukrayina.pl i w radiu Z Wami FM.
Jako prezenter pogody zyskał cenne doświadczenie, które pomogło mu rozwijać się w zawodzie. 15 lutego 2024 roku rozpoczął pracę w telewizji Polsat, gdzie prezentuje przegląd mediów społecznościowych na kanale Wydarzenia 24.
Miłośnik polskich gór
W sierpniu tego roku Eugeniusz postanowił spędzić wakacje w polskich górach, szukając odpoczynku od intensywnego tempa pracy w mediach.
„Góry w sierpniu to bardzo dobry i sprytny wybór. Ludzi na szlaku jest dwa razy mniej, więcej miejsc turystycznych jest dostępnych od ręki, co nie wymaga wcześniejszego planowania, a jak wiadomo, w moim zawodzie ciągle brakuje czasu” – opowiada.
Jego fascynacja górskimi krajobrazami była dla niego szansą na odprężenie i regenerację. Zwraca uwagę, że polskie góry różnią się od tych, które zna z Ukrainy. „Ukraińskie góry są bardziej dzikie, a szlaki nie są tak uporządkowane. Ale mam nadzieję, że to się zmieni po zakończeniu wojny” – mówi, podkreślając, jak ważne jest teraz skupienie się na bezpieczeństwie i odbudowie Ukrainy.
POLECAMY – Katarzyna Cichopek w SZOKU! Spięcia w „Moja Mama i Twój Tata”: Mężczyźni skakali sobie do …
Życzliwość i gościnność na szlaku
Jednym z elementów, które szczególnie zapadły mu w pamięć, była życzliwość ludzi, których spotkał na polskich szlakach. „Spotkałem się z ogromną życzliwością na szlaku. Pomocni ludzie proponowali wodę, kiedy widzieli, że moja się kończy” – wspomina, podkreślając, jak bardzo docenia tę otwartość i gotowość do pomocy.
Dziennikarz nie ukrywa, że planuje wrócić w polskie góry.
„Chcę poznać Tatry, choć wiem, że są one teraz dość niebezpieczne. Wrócę jednak, by dalej podziwiać te piękne tereny” – dodaje z uśmiechem.
Podróże jako sposób na oderwanie od rzeczywistości
Dla Eugeniusza Diaczkowa aktywność fizyczna i podróże to sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i intensywnej pracy w mediach. Jak sam mówi, „w górach nic nie musiałem, poza uwagą i poszanowaniem przyrody”. To tam, w otoczeniu natury, odnajduje spokój i ciszę, których na co dzień brakuje w dynamicznym świecie dziennikarstwa.
Eugeniusz Diaczkow to nie tylko utalentowany dziennikarz, który zdobywa coraz większe uznanie w polskich mediach, ale również osoba z pasją do odkrywania nowych miejsc i poznawania ludzi. Jego podejście do życia, otwartość na to, co niesie los, oraz chęć aktywnego spędzania czasu, sprawiają, że stanowi inspirację dla młodych ludzi, którzy szukają swojej drogi zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy o jego sukcesach na antenie, a być może również o nowych podróżniczych przygodach, które pozwolą mu dalej rozwijać się i czerpać radość z życia.
„W górach odpocząłem mentalnie, bo ta cisza w lasach koiła i uspokajała pęd myśli” – te słowa Eugeniusza pokazują, jak ważne jest dla niego znalezienie równowagi między intensywną karierą a chwilami spokoju w otoczeniu natury.
Zobacz również – Patricia Kazadi prowadzącą “Must be The Music”o kulisach programu: TU odkryto ENEJ, LEMON i KAŚKĘ SOCHACKĄ
fot. screen z instagram.
news
Pokaz nowej kolekcji Deni Cler: Otylia Jędrzejczak olśniewa, Paulina Fok zaskakuje, a Kalczyńska wciąż króluje na salonach [FOTO]
Zbliżająca się jesień była inspiracją dla marki Deni Cler do zaprezentowania najnowszej kolekcji na chłodniejsze dni. Nowa kolekcja oferuje szeroki wybór eleganckich płaszczy, garniturów, sukienek oraz stylizacji wieczorowych.
Kolekcja „Sono Deni” łączy spójność, oryginalność i innowacyjność, a także wzbogacona jest o eleganckie detale. Powstała dzięki kreatywności projektantów oraz zaangażowaniu wielu osób. Na pokazie pojawiły się największe gwiazdy polskiego show-biznesu, klientki marki, a także czołowi przedstawiciele branży modowej i mediów.
POLECAMY – Katarzyna Cichopek w SZOKU! Spięcia w „Moja Mama i Twój Tata”: Mężczyźni skakali sobie do …
Kolekcja zadebiutowała we wtorek w Muzeum Historii Polski, gdzie odbył się niesamowity pokaz marki Deni Cler na jesień i zimę 2024/2025. Na miejscu pojawiło się wiele przedstawicieli i twórców mody, a także znane z pierwszy stron gazet gwiazdy: kina, telewizji, sportu i muzyki. Wśród nich znalazły się m.in. Barbara Kurdej-Szatan, Paulina Fok, Joanna Górska, Anna Senkara, Klaudia Carlos, Michalina Sosna, Emilia Dankwa, Otylia Jędrzejczak, Anna Dec i Anna Kalczyńska.
Zobacz również – Patricia Kazadi prowadzącą “Must be The Music”o kulisach programu: TU odkryto ENEJ, LEMON i KAŚKĘ SOCHACKĄ
scena z: Joanna Górska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
fot. Piotr Podlewski/AKPA
SJ
news
Adam Zdrójkowski o prowadzeniu “Must be The Music” – NAGLE Maciej Rock PRZERYWA wywiad! Poszło o RODZINKA.PL
-
news1 dzień temu
Mnóstwo odstawionych gwiazd na jubileuszowej gali ELLE: świetnie ubrana Wieniawa, rozanielona Gessler, uradowana Woźniak-Starak, Englert w nowej roli … [FOTO]
-
news4 dni temu
Anastazja odpadła z HUKIEM z Hotelu Paradise 9: AFERA ze STORY, OLA chodzi po TRUPACH i plan odbicia KUBY!
-
news23 godziny temu
Pokaz nowej kolekcji Deni Cler: Otylia Jędrzejczak olśniewa, Paulina Fok zaskakuje, a Kalczyńska wciąż króluje na salonach [FOTO]
-
news4 godziny temu
Julia von Stein nie przebiera w słowach o Dagmarze Kaźmierskiej – kiedyś chciała być jak ona
-
news23 godziny temu
Adam Zdrójkowski o prowadzeniu “Must be The Music” – NAGLE Maciej Rock PRZERYWA wywiad! Poszło o RODZINKA.PL
-
news22 godziny temu
Najmłodszy prezenter “Wydarzeń 24” – Eugeniusz Diaczkow z Ukrainy zdradza sposoby na wakacje w polskich górach
-
news24 godziny temu
Patricia Kazadi prowadzącą “Must be The Music”o kulisach programu: TU odkryto ENEJ, LEMON i KAŚKĘ SOCHACKĄ