Hiszpański singiel „Loca” nagrany przez Shakirę w duecie z dominikańskim raperem Eduardem Edwinem Bello Pou, powszechnie znanym jako El Cata, sprzedany w ponad pięciu milionach egzemplarzy na całym świecie okazał się plagiatem!

Hit, który w 2010r. zajął pierwsze miejsce na liście Latin Bilboard, będący w posiadaniu spółki Sony Corp of America, w 2012r. został pozwany przez firmę fonograficzną – Mayimba Music o naruszenie praw autorskich swojej dominikańskiej wokalistki Ramon Arias Vasquez.

Podczas wtorkowej, rozstrzygającej rozprawy w sądzie federalnym na Manhattanie, sędzia Alvin Hellerstein orzekł, że hiszpańskojęzyczna wersja piosenki „Loca” Shakiry (której tekst został napisany przez El Cata, współpracującego niegdyś z Vasquez), została skopiowana od utworu „Loca con su Tiguere” skomponowanego w późnych latach 90. własnie przez Arias.

Sędzia dodatkowo zaprzeczył doniesieniom o tym, że plagiatem jest też amerykańska wersja piosenki, tłumacząc to brakiem wystarczających dowodów.

Kolejnym etapem postępowania będzie ustalenie odszkodowania na rzecz Mayimba Music przez spółkę Sony. Ciekawe tylko, czy Shakira od początku wiedziała, że kopiuje inną artystkę, ale tego dowiemy się dopiero gdy zdecyduje się w końcu zabrać głos w tej sprawie.

Plagiat Shakiry i El Cata:

Oryginał El Cata, skomponowany przez Ramon Arias Vasquez:

cats

 

Źródło: youtube/yahoo


Nie ma więcej wpisów