Śledź nas

news

Już od 27 czerwca festiwal “Ogrody Muzyczne”

Opublikowano

w dniu

Już od 27 czerwca do 19 lipca zapraszamy na 14. Ogrody Muzyczne Evviva l’arte, słuchania muzyki, tańca i śpiewu. Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będą Włochy, które dnia 1 lipca 2014 roku obejmują Prezydencję w Unii Europejskiej. „Włoskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie, to największe opery i najsłynniejsze prezentacje baletowe, umiejętne łączenie świata muzyki klasycznej z muzyką lekką, wydarzenia i projekcje filmów opowiadających o typowej włoskiej radości życia i wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce.
O związkach polskiej kultury z kulturą Włoch będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: opera, balet, film, koncerty i widowiska muzyczne, czyli po prostu… dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Opera na wielkim ekranie

W repertuarze operowym 14. Ogrodów znajdą się dzieła Pietra Mascagniego, Giacoma Pucciniego, Gioacchina Rossiniego. Cavaleria rusticana Mascagniego – sycylijska wioska, ciepły czas Wielkiejnocy, wino i pojedynki – żywiołowość charakteru Włochów. Tosca Pucciniego – podobnież werystyczna opera o kolejach życia ludzkiego. Turek w Italii Rossiniego – humor inspirowany Neapolem, pasja miłości, pasja do trunków, pasja życia. Będzie to transmisja z najpoważniejszego w Europie festiwalu operowego w Aix-en-Provence. Na końcu bajkowość historii Kopciuszka według Rossiniego – któż z nas nie chciałby szczęśliwych zakończeń. Zaprezentowana w roku 2013 pozycja została uznana głosami widzów najciekawszą projekcją festiwalu i otrzymała nagrodę Złotej Konewki, której wręczenie znanemu producentowi włoskiemu Andrei Andermannowi będzie miało miejsce w czasie tegorocznej edycji.

Film

Ogrody Muzyczne, to także ważne i istotne projekcje filmów. Filmy w tym roku mają nie tylko tematykę muzyczną, ale sięgają nieco głębiej – do istoty charakteru włoskiego. Filmy dokumentalne o rejonach i miastach włoskich: o Portofino, opiewanym przez Magdę Umer, Sławę Przybylską czy Katarzynę Groniec, filmy o urodzie Toskanii, o romantyczności Włoch… Historia wielkiej orkiestry – Accademia di Santa Cecilia, to film o najstarszej akademii-instytucji na świecie. Założona w XVI wieku akademia muzyczna do dnia dzisiejszego prowadzi ożywioną działalność i nie spoczywa na laurach – rozwija się i przyciąga nowościami kolejne pokolenia. Opowiadać o niej będzie znakomita postać światowej opery – Antonio Pappano. Na uwagę zasługuje film muzyczny Lang Lang przedstawia Herbie Hancocka – gdzie Herbie Hancock niemalże wyskakuje z tortu na urodzinach Lang Langa. Pavarotti – głos stuleci jest doskonałym przykładem na połączenie świata klasycznego ze światem rozrywkowym, w filmie zobaczymy duety Luciana Pavarottiego m.in. ze Stingiem, Bono, czy Erikiem Claptonem. Również świetny Bobby McFerrin zostanie wspomniany w filmie z ukraińskiego Alfa Jazz Festival i wprowadzi nas w świat emocji programem koncertu ‘SpiritYouAll’. Bloody Daughter Martha Argerich, film dokumentalny – portret wielkiej pianistki w reżyserii jej córki. I wreszcie Włochy – kochaj, albo rzuć… w tych słowach zawiera się sens kultury włoskiej. Ażeby dobrze ją zrozumieć i poznać – zapraszamy na film. Warto wspomnieć, że od wielu lat repertuar filmowy i operowy festiwalu dobiera dla Ogrodów Barbara Pietkiewicz – Dyrektor Programowy Festiwalu.

Balet i widowiska muzyczne

Eviva l’arte! Tegoroczna edycja Ogrodów nie mogłaby obyć się bez wyjątkowych spektakli baletowych i widowisk muzycznych, których w tej edycji znajdzie się kilka. Są wśród nich: Śpiąca królewna w inscenizacji Matthew Bourne’a, który uczcił choreografią 25. urodziny swojego zespołu. Zobaczymy tam zarówno klasyczną opowieść o drzemiącej 100 lat królewnie, ale także postaci z bajek Charlesa Perraulta. Rojo Tango – gratka dla tych, którzy lubią pogranicza artystyczne: światowej sławy baryton Erwin Schrott wkrada się w świat pojedynków ulicznych, kocich kroków tanga Piazzoli i zmysłowości rumby Jobima. Wspaniałe przedstawienie emocjonalnej muzyki tanecznej głosem rodem z opery. I wreszcie Sen nocy letniej, według pomysłu znakomitej polskiej choreograf Isadory Weiss, która będzie gościem specjalnym projekcji. Kostiumy Gosi Baczyńskiej, muzyka Gorana Bregovica. Evviva l’arte!

Koncerty

Od lat rolę dyrektora muzycznego Ogrodów pełni wybitny polski kompozytor współczesny Zygmunt Krauze. Inauguracja Festiwalu odbędzie się pod znakiem pór roku. Usłyszymy m.in. po raz pierwszy w Polsce, wzbudzające ostatnio ogromne zainteresowanie The Four Seasons Recomposed Maxa Richtera. Gustownie przekomponowana wersja dzieła mistrza Vivaldiego, bez przesad i świętokradztwa. Wykonania utworu podejmie się wyśmienity skrzypek młodego polskiego pokolenia, Janusz Wawrowski oraz utytułowana wieloma nagrodami polska orkiestra kameralna AUKSO i dyrygent Marek Moś. Na festiwalu usłyszymy również koncert z cyklu Mistrz i Uczeń – chwytające za serca wykonania duetów włoskiego kompozytora
Luciano Berio. Wykonają je nauczyciele i uczniowie warszawskich i podwarszawskich szkół muzycznych I i II stopnia.
Koncertem specjalnym będzie wydarzenie zorganizowane z okazji uczczenia 40-lecia zainstalowania zegara na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego – wykonany zostanie Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena.
Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku z pewnością włoski wiolonczelista i kompozytor, Giovanni Sollima. W Warszawie pokaże swój fascynujący projekt La Notte della Taranta, którego premiera w ubiegłym roku zgromadziła we Włoszech 130 000 ludzi.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego Gospodarzem – Zamek Królewski w Warszawie, a Współorganizatorem – Stołeczna Estrada. Gość Honorowy to Włochy, reprezentowane przez: Ambasadę Włoską i Włoski Instytut Kultury. Patronat medialny objęła grupa Agora: Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, dziennik Metro, radio TOK.fm. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy, przy finansowym wsparciu naszych partnerów: Fundacji Sahakian, PKP Intercity, Fererro Polska, Salini Polska, No Limit, Astaldi.

źródło: ogrodymuzyczne.pl

news

Adrianna Borek PRZYKRO o werdykcie – odpadła Magda Narożna i Ola Filipek z “Tańca z Gwiazdami”

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

news

Maria Jeleniewska szczerze o PRZEŚLADOWANIU w szkole przez rówieśników i… nauczycieli. Teraz CIŚNIE Jacka Jeschke w “Tańcu z Gwiazdami”

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

news

TYLKO U NAS! Ola Filipek i Wojtek Kucina ODPALI z “Tańca z Gwiazdami”. Zdradzamy co będą robić po programie – nowa PARA prowadząca w “Halo tu Polsat”?

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

news

Magda Narożna smutna – ODPADŁA niesłusznie? Zdradzają plany po “Tańcu z Gwiazdami” – będziecie zaskoczeni

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

HITY

Copyright © 2019 Przeambitni.pl. Stworzona z miłością