Aż 527 wolontariuszy i tylko 577 kg zebranych śmieci – tak wyglądają wyniki sprzątania polskich plaż z Barefoot Projekt Czysta Plaża 2014. W tym roku w akcję zaangażowało się jeszcze więcej wolontariuszy niż rok temu. Projekt odwiedził pięć lokalizacji: Hel, Dębki, Sopot, Gdynię i na końcu również Warszawę. Wolontariusze pozostawili na piasku TYLKO ŚLADY BOSYCH STÓP!

W tym roku akcję wspólnie zorganizowało Stowarzyszenie Czysta Polska oraz Barefoot Projekt Czysta Plaża. Jest to już kolejna akcja inicjowana w ramach projektu. Tegoroczny cykl sprzątań przeprowadzony został w każdą sobotę wakacji. Sobota 23 sierpnia była ostatnim etapem i jednocześnie zakończeniem akcji. – Tegoroczna akcja dobiegła końca. Jesteśmy zadowoleni z wyników. Zaangażowało się znacznie więcej wolontariuszy w porównaniu do roku ubiegłego. Wolontariusze pomogli zrealizować nam cel akcji, jakim jest pozostawienie polskich plaż PRZYJAZNYCH BOSYM STOPOM – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Warto podkreślić, że zebraliśmy mniej śmieci, co pokazuje, że takie akcje edukacyjne przynoszą efekty. Wspólnie podnieśliśmy świadomość ludzi i pokazaliśmy jak ważne jest dbanie o środowisko, które nas otacza dodaje Weronika Rychlicka, Stowarzyszenie Czysta Polska.

Każdy, kto wziął udział jako wolontariusz na plażach, gdzie była przeprowadzona akcja otrzymał worki i rękawice do sprzątania oraz koszulkę projektu. Akcjom towarzyszyły liczne konkursy ekologiczne i animacje takie jak zabawa w Eko –memory, warsztaty robienia koszyków z papierowych rurek,a także specjalnie przygotowany domek solarny. Wydarzenia były także wsparte udziałem gwiazd programu “X Factor”: zespołu Hatbreakers, Filipa Mettlera, Wojciecha Ezzata oraz Mai Hyży. – Polskie plaże nie wyglądają dobrze. Zgodziłam się przyłączyć do akcji, ponieważ warto zwrócić uwagę na ten ogromny problem. Szkoda, że ludzie zostawiają po sobie śmieci w miejscach, do których przychodzą przyjemnie spędzać czas. Osobiście zawsze sprzątam opakowania po spożytym jedzeniu lub napojach i takich nawyków uczę też swoje dzieci – mówi piosenkarka Maja Hyży.

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to międzynarodowa akcja, której celem jest zapewnienie czystych plaż, tak by można było po nich spacerować bosą stopą. W tym roku projekt jest organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Czysta Polska. Jego cel jest bardzo prosty – zaangażowanie wolontariuszy i posprzątanie polskich plaży tak skutecznie, by można było przejść po nich bezpiecznie – bosą stopą – o każdej porze dnia i nocy. Inicjatywa Barefoot (oryginalna nazwa: Barefoot Beach Rescue Project) powstała w 2007 roku, w Stanach Zjednoczonych solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie europejskich plaż z ton śmieci.


Nie ma więcej wpisów