Śledź nas

news

Karolina Gruszka jest nieuleczalnie chora – opowiedziała jak wygląda jej życie

Opublikowano

w dniu

Karolina Gruszka

Karolina Gruszka była gościem Dzień Dobry TVN, gdzie zdecydowała się na szczere wyznanie

Karolina Gruszka jest popularną aktorką, która ma na swoim koncie udział w takich produkcjach jak “Kochankowie z Marony”, “Pani z przedszkola” czy “Maria Curie”. Dzisiaj gwiazda była gościem niedzielnego wydania “Dzień Dobry TVN”, gdzie wyznała, że choruje na stwardnienie rozsiane.

HOT NEWS- Piękna Karolina Bielawska w drodze na wybory Miss World – podejrzyjcie jej konkursowe kreacje już teraz

Aktorka została ambasadorką akcji “NEUROzmobilizowani“, której celem zwiększenie świadomości dotyczącej chorób neurologicznych. Na kanapie programu towarzyszył jej neurolog profesor Krzysztof Selmaj. Karolina wyznała, że diagnozę uszłyszała już 4 lata temu, a włączyła się do akcji, bo najlepiej rozumie, jak ważna jest wczesna diagnoza:

Decyzję o włączeniu się do kampanii NEUROzmobilizowani podjęłam, bo jestem przekonana, że warto głośno mówić i edukować na temat chorób, które dotykają coraz większej części społeczeństwa. (…) Również dlatego, że doskonale wiem, z czym mierzy się osoba słysząca diagnozę i żyjąca z chorobą – w 2017 r. zdiagnozowane zostało u mnie stwardnienie rozsiane

Karolina zdradziła, że od razu zgłosiła się do lekarza, gdy zauważyła niepokojące objawy. Jednak pierwszy lek, którym była leczona, nie pomógł jej. Na szczęście inna terapia okazała się skuteczniejsza, a teraz może żyć normalnie. Jak wygląda jej życie z SM (ang. sclerosis multiplex)?

Lek przyjmuję dwa razy w roku. Od lat funkcjonuję w 100 proc. normalnie. Tak naprawdę to zapominam o SM , nie myślę o sobie, jak o osobie chorej. Jestem tutaj, żeby wlać trochę optymizmu w SM. Normalne życie jest możliwe, pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta

Okazuje się, że nadal w Polsce pacjenci chorzy na SM muszą borykać się z wieloma problemami systemowymi:

Szereg leków z tzw. pierwszej linii podlega refundacji. Dostępne są również farmaceutyki stosowane u pacjentów, u których preparaty z pierwszej linii okazały się nieskuteczne, ale refundowane są tylko częściowo. Leki o tzw. wysokiej skuteczności, czyli takie, które przyjmuję nie podlegają refundacji. Bardzo chcemy, żeby to się zmieniło

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, wykrywaną u osób między 20 a 40 rokiem życia. Kluczowe jest wczesne wykrycie, które pozwala nawet na zatrzymanie choroby. Profesor Selmaj dodał:

Im wcześniej wprowadzimy leczenie tym większe są szanse na to, że chorobę uda się zatrzymać. Jeśli zastosujemy leki wysokiej skuteczności na samym początku, to chorzy mogą normalnie żyć, normalnie funkcjonować

Dalej wyjaśniał:

Stwardnienie rozsiane to bardzo zmienna choroba i jej objawy mogą być bardzo różne. Schorzenie prowadzi do uszkodzenia mieliny nerwowej, substancji, która izoluje włókna nerwowe i umożliwia błyskawiczne przewodzenie w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego. Takie uszkodzenia mogą się pojawiać w różnych miejscach. Bardzo często pierwszym objawem choroby są zaburzenia widzenia

Okazuje się, że jest wiele objawów choroby. Skuteczną diagnozę można postawić, dzięki przeprowadzonemu rezenansowi magnetycznemu:

Objawów jest bardzo dużo i mogą one występować w różnych konfiguracjach. To jedyna technika, która pozwala zobaczyć zmiany. Dodatkowo bada się płyn mózgowo-rdzeniowy oraz wykonuje badania z krwi, które pozwalają wykluczyć inne schorzenia

Karolinie i innym chorym życzymy dużo zdrowia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ- Tomson i Baron odchodzą z The Voice? Wokalista Afromental wyjaśnia!

scena z: Karolina Gruszka, SK:, , fot. Baranowski/AKPA
Borys Szyc, Karolina Gruszka
scena z: Adam Woronowicz, Karolina Gruszka, Maciej Musiałowski, SK:, , fot. Baranowski/AKPA

Fot. Akpa/ Screen TVN

AW

news

Sprawdź! Kto wystąpi podczas tegorocznej edycji Sunrise 2024?

Opublikowano

w dniu

przez

Sunrise Festival 2024, jedno z najważniejszych wydarzeń muzyki elektronicznej w Polsce, zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja odbędzie się tradycyjnie w Podczelu, nad pięknym polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Festiwal, który odbędzie się w dniach 19-21 lipca, zapowiada się na niezapomniane muzyczne doświadczenie.

Line-up Pełen Gwiazd

Sunrise Festival 2024 przyciąga fanów z całego świata dzięki imponującemu line-upowi, który obejmuje zarówno legendy muzyki elektronicznej, jak i wschodzące gwiazdy. Organizatorzy zapowiedzieli występy takich gigantów jak:

Boris Brejcha – niemiecki twórca gatunku high-tech minimal, zyskał ogromną popularność dzięki swojemu unikalnemu brzmieniu i charakterystycznym maskom, które nosi podczas występów. Jego sety to prawdziwa podróż przez różnorodne dźwięki i rytmy, które wciągają słuchaczy od pierwszych chwil.

Armin van Buuren – holender jeden z najważniejszych DJ-ów i producentów muzyki trance, znany jest z niezwykle energetycznych setów, które porywają publiczność na całym świecie. Jego muzyka łączy emocjonalne melodie z potężnymi bitami, tworząc niezapomniane doświadczenia na festiwalach.

Aly & Fila (Egipt) – specjalizują się w muzyce trance, tworząc utwory pełne emocji i euforycznych melodii. Znani z niezwykle emocjonalnych setów, często współpracują z wokalistami, tworząc wyjątkowe doświadczenia muzyczne.

Lilly Palmer to utalentowana DJ-ka i producentka muzyki techno z Niemiec, która zdobyła uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej dzięki swoim energetycznym i mrocznym setom. Jej unikalne brzmienie łączy głębokie basy, hipnotyzujące melodie i dynamiczne rytmy, tworząc niezapomniane muzyczne doświadczenia.

Sunrise Festival 2024 zapowiada się na wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnie miłośników muzyki elektronicznej z całego świata. Znakomity line-up, liczne atrakcje i wspaniała atmosfera Kołobrzegu sprawią, że każdy uczestnik przeżyje niezapomniane chwile. Przygotujcie się na trzy dni pełne muzyki, tańca i pozytywnych emocji!

Szczegółowy Line up dostępny jest na oficjalnej stronie Sunrise.

Kontynuuj czytanie

news

Małgorzata Rozenek TWARDO o posłach PSL i adopcji DZIECI przez GEJÓW i LESBIJKI!

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

news

Katarzyna Dowbor odpowiada hejterom: “ZA STARA” do “Pytania na Śniadanie” TVP?

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

news

Małgorzata Rozenek o maturze syna oraz odejściu z Dzień Dobry TVN

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

HITY

Copyright © 2019 Przeambitni.pl. Stworzona z miłością