Śledź nas

lifestyle

Eska Music Awards 2014: Poznaj tegorocznych zwycięzców!

Opublikowano

w dniu

Poznaj zwycięzców tegorocznych nagród na gali Eska Music Awards

Podczas dzisiejszego koncertu Eska Music Awards 2014, który miał miejsce w Szczecinie przyznano statuetki w 8 kategoriach. Koncert uświetniły występy min. Dody, Grzegorza Hyżego, Margaret i Ewy Farnej. Najważniejszym, wyczekiwanym momentem gali, było wręczenie nagród EMA.

Zobaczcie, komu w tym roku przyznano statuetkę:

ARTYSTKA ROKU
Sylwia Grzeszczak

ARTYSTA ROKU
Mrozu

NAJLEPSZY ZESPÓŁ
LemON

NAJLEPSZY HIT
Donatan & Cleo – My Słowianie

NAJLEPSZY RADIOWY DEBIUT
Grzegorz Hyży

NAJLEPSZE VIDEO
Mrozu & SOUND’N’GRACE – Nic do stracenia

NAJLEPSZY ARTYSTA W SIECI
Donatan & Cleo

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT KARIERY
Agnieszka Chylińska

Zobacz również – ESKA Music Awards 2014 – pierwszy występ Dody!

W kategorii Najlepsza Artystka zwyciężyła Sylwia Grzeszczak. Głosujący przyznali jej tę nagrodę już trzeci rok z rzędu. Wokalistka, a jednocześnie kompozytorka i autorka tekstów szerszej publiczności dała się poznać poprzez współpracę z Liberem. Ich największe hity „Co z nami będzie” , „Nowe szanse” czy „Mijamy się” długo utrzymywały się na szczytach największych polskich rozgłośni radiowych. W październiku 2011r. na rynku pojawiła się pierwsza solowa płyta Sylwii pt. „Sen O Przyszłości”. Album jeszcze przed premierą uzyskał status Złotej Płyty, a niecałe dwa tygodnie później pokrył się Platyną. Do dziś płyta sprzedała się prawie w 90-tysiącach egzemplarzy. Kolejny singiel pt. „Karuzela” trafił do rozgłośni na początku 2012 roku. Szybko zawitał na szczyt listy przebojów, a teledysk do utworu od razu wzbił się na pierwsze miejsca list najczęściej oglądanych. W czerwcu 2013 r. ukazała się jej druga płyta pt. „Komponując Siebie”, która w błyskawicznym tempie uzyskała status Platyny i znalazła się na 3. miejscu wśród najchętniej kupowanych płyt w Polsce w 2013 roku. Z płyty pochodzą takie przeboje, jak: „Flirt”, „Pożyczony”, „Księżniczka”, „Nowy Ty, Nowa Ja”. Sylwia Grzeszczak zdobyła do tej pory aż 6 statuetek ESKA Music Awards – w roku 2009 w kategoriach: Najlepszy Album, Najlepsza Artystka, w 2012 roku w kategoriach: Najlepsza Artystka, Najlepszy Album i Najlepsze Wideo (nagroda widzów ESKA TV), z kolei rok później w kategorii Najlepsza Artystka.

W kategorii Najlepszy Artysta statuetkę otrzymał Łukasz Mróz, czyli Mrozu – wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów i producent. Jego klip do piosenki „Nic do stracenia” z gościnnym udziałem Sound’n’Grace zdobył nagrodę w kategorii ESKA TV Awards za Najlepsze Video. Jego muzyka to atrakcyjna mieszanka popu, r’n’b i nowych brzmień. Swoją działalnością jednoczy wykonawców różnych stylów – współpracował z takimi artystami, jak m.in. Marina Łuczenko, Natural Dread Killaz, Tede, Kasta, Peja, EastWest Rockers. W 2009 roku nagrał debiutancką płytę Miliony Monet”. Tytułowy singiel podbił listy przebojów największych stacji radiowych w Polsce i przyniósł artyście nominacje do wielu nagród, m.in. do ESKA Music Awards 2010 w kategorii Odkrycie Roku i Złotych Dziobów Radia Wawa. Poza solową płytą jego głos oraz beaty można usłyszeć na płytach czołowych polskich raperów oraz wykonawców reggae. W 2010 roku ukazała się kolejna płyta Mroza pt. Vabank – z piosenkami Wait Up” i „Globalnie”. W tym samym roku występował w jedenastej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. W tym samym roku otrzymał nominację do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy polski wykonawca. 11 marca 2014 ukazał się trzeci album studyjny piosenkarza zatytułowany „Rollercoaster”.

Nagrodę w kategorii Najlepszy Zespół otrzymał LemON. Grupa zaistniała na polskim rynku muzycznym w 2012 roku. Dzięki własnym kompozycjom w języku łemkowskim wygrała program „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. Na koncie ma Platynową Płytę za swój debiutancki album, nominację do Fryderyka, nagrodę CyberYacha za teledysk, nagrody ESKA Music Award 2013 (kategoria: Najlepszy Album, Najlepszy Występ), a ostatnio dołączyła do nich SuperJedynka oraz statuetka TOP na festiwalu Sopot Top Trendy. Wideoklipy zespołu zgromadziły łącznie prawie 50 milionów wyświetleń na YouTube. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności LemON umieścił aż cztery utwory na szczytach list przebojów: ,,Napraw” , ,,Będę z Tobą”, ,,Nice” oraz ,,Wkręceni”. Liderem grupy jest Igor Herbut. Pozostali członkowie to: Andrzej Olejnik (skrzypce), Piotr Walicki (instrumenty klawiszowe), Piotr Rubik (gitara), Piotr Kołacz (bas) i Tomasz „Harry” Waldowski (perkusja). Muzyka LemONa to wybuchowa mieszanka różnych stylów muzycznych, korzeni etnicznych i wcześniejszych doświadczeń muzyków. Jesienią planowana jest premiera drugiego albumu zespołu.

Za Najlepszy Hit uznano utwór „My Słowianie” Donatana i Cleo – najpopularniejszego duetu roku 2013. Artyści zostali nagrodzeni także nagrodą w kategorii eskaGO Awards Najlepszy Artysta w Sieci. Joanna Klepko, czyli Cleo, to wokalistka, autorka tekstów, malarka – jednym słowem – kobieta wielu talentów. Od samego początku kształtowała swój wokal w kierunku takich gatunków muzyki, jak: soul, gospel, R’n’B, funk i hip hop. Nagrywała między innymi z WSRH, Pezetem, Onarem, Pihem, grupą Endefis, RY23. Od 2013 r. współpracuje z Donatanem, co zaowocowało wydaniem pierwszego singla „My Słowianie”. Rok 2014 przyniósł kolejne single, będące efektem współpracy z Donatanem: „Slavic Girls”, „Cicha Woda”, „My Słowianie Remixes”, „Slavic Girls Remixes”, „Slavica”. Za największy, bo międzynarodowy, sukces może uznać występ podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie reprezentowała Polskę, śpiewając utwór „My Słowianie”. Mimo zajęcia 14. miejsca Cleo zyskała uznanie i sympatię widzów także i poza Polską.

Witold Czamara, czyli Donatan, to muzyk, producent muzyczny i inżynier dźwięku. Wraz z Teką współtworzy duet producencki RafPak. Produkcją muzyki zajmuje się od 2002 r., zadebiutował płytą „Brudne Południe” wydaną w 2007 r. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami, jak: PIH, Pyskaty, Chada, WdoWa, Pezet, Małolat, Paluch, Sheller, Massey, Waldemar Kasta czy Onar. Jego muzyka komponowana jest w charakterystycznym stylu opartym na partiach całościowo granych lub rzadko przeplatanych z samplami. Porusza się głównie w obszarze muzyki rap, hip-hop, R’n’B. W 2012 r. został sklasyfikowany na 10. miejscu w rankingu 20. najlepszych polskich producentów hip-hopowych według czasopisma „Machina”.

Grzegorz Hyży zdobył statuetkę dla Najlepszego Debiutu Radiowego. Finalista III edycji programu „X-Faktor” karierę muzyczną rozpoczął pod koniec sierpnia 2010 roku, kiedy to po jednym z koncertów jam session w Poznaniu wraz ze znajomymi założył zespół BrytFunky. Grupa rozpadła się po roku współpracy, a wokalista został założycielem i liderem formacji Grzegorz Hyży & Band. W kwietniu 2014 roku ukazał się debiutancki singel „Na chwilę”, który dotarł do trzeciego miejsca polskiego zestawienia airplay. Utwór zapowiadał pierwszy album studyjny wokalisty pt. „Z całych sił”, którego premiera odbyła się 27 maja 2014 roku. Współautorem i współproducentem płyty został Bartosz „Tabb” Zielony.

Wśród artystów uhonorowanych do tej pory statuetkami ESKA Music Awards znaleźli się między innymi: Lady Gaga, Katy Perry, Jean Michel Jarre, Sylwia Grzeszczak, Feel, Monika Brodka, Edyta Górniak, Enej, Agnieszka Chylińska, Ewa Farna, Andrzej Piaseczny. Poprzednie gale swoimi występami uświetnili tacy artyści jak: Craig David, 3 Doors Down, Sophie Ellis Bextor, Skunk Anansie czy OneRepublic.

źródło – materiały prasowe EMA.

cleo

mrozu
doda2CleoiDonatan2

 

lifestyle

Czy POLSKA obroni się przed ROSJĄ? Piotr „Soyers” Soyka z „Siły Specjalne Polska” o zagrożeniu wojny

Opublikowano

w dniu

przez

Kontynuuj czytanie

news

TEDx Kamionek 2024: Rewolucja AI, Sztuki i Architektury – Oto, co czeka Nas w Przyszłości!

Opublikowano

w dniu

przez

Konferencja TEDx Kamionek | Beyond Boundaries połączyła technologie, sztukę i kreatywność w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział innowatorzy, którzy zdradzili, jak przyszłość sztucznej inteligencji i wirtualnych społeczeństw wpłynie na naszą rzeczywistość.

28 listopada 2024 roku w warszawskiej Hali Koszyki miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku – TEDx Kamionek | Beyond Boundaries: Ai, Art & Architecture. Konferencja, będąca częścią wystawy Artintell, zgromadziła artystów, naukowców oraz twórców, którzy wspólnie dyskutowali o roli technologii w sztuce, architekturze oraz przyszłości wirtualnych społeczeństw. To był dzień pełen inspiracji, który pozwolił uczestnikom spojrzeć na przyszłość z zupełnie nowej perspektywy.

Wydarzenie otworzył Piotr Senkus, który podkreślił wartość konferencji TEDx jako miejsca wymiany myśli i promowania innowacyjnych idei. Po jego przemowie, Michał Domański przejął prowadzenie, zapraszając pierwszych prelegentów – Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka z zespołu mode:lina. Ich wystąpienie udowodniło, że ograniczenia – zarówno technologiczne, jak i finansowe – mogą stać się motorem napędowym dla kreatywności. Architekci zaprezentowali swoje unikalne podejście do projektowania, w którym z pozornie zwykłych materiałów powstają niesamowite, funkcjonalne i estetyczne przestrzenie.

POLECAMY: Czy Polska jest gotowa na związki partnerskie? Kassin i Pursa o tajnikach udanej relacji

Drugim mówcą konferencji był Matt Szymanowski, reżyser i założyciel Pluto Studios, który przybliżył zjawisko sztucznej inteligencji w przemyśle filmowym. Podczas swojego wystąpienia opowiedział o projekcie “A Human Future”, który łączy dokumentalne obrazy z dziełami tworzonymi przez AI. Szymanowski wskazał, że technologia pozwala nie tylko na rozszerzenie granic kreatywności, ale również stawia pytania etyczne, szczególnie w kwestii roli twórców w tym nowym ekosystemie.

Kolejny prelegent, Krzysztof Syruć, artysta wizualny, pokazał, jak matematyka może być wykorzystywana do tworzenia sztuki. Jego prace, będące połączeniem algorytmów i malarstwa, udowodniły, że sztuka może mieć nie tylko estetyczne, ale i naukowe fundamenty.

Nie projektuję moich dzieł – pozwalam, by proces twórczy prowadził mnie w nieznane – powiedział Krzysztof Syruć.

Ostatnim prelegentem był Atilla Arda Beşen, CEO VolareVers, który zaprezentował wizję wirtualnych społeczeństw. Jego wystąpienie skupiło się na roli, jaką wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja mogą odgrywać w tworzeniu nowych form interakcji społecznych. Beşen przekonywał, że w przyszłości wirtualne społeczeństwa mogą zrewolucjonizować nasze życie, pod warunkiem, że będą inkluzywne i odpowiedzialne.

Wirtualne społeczeństwa to rewolucja, która wymaga od nas etyki, odpowiedzialności i
współpracy – mówił Beşen

POLECAMY: Mężczyźni są coraz słabsi? Joanna Kurowska o SILE kobiet

Konferencja TEDx Kamionek była pełna inspiracji, łącząc w sobie pasję, technologię i sztukę. Wydarzenie nie tylko zainspirowało uczestników, ale także wyznaczyło kierunki rozwoju w wielu dziedzinach. Z pewnością zapoczątkowało to fascynującą dyskusję, której echa będą słyszalne jeszcze długo po jej zakończeniu. Już teraz organizatorzy zapowiadają kolejną edycję konferencji TEDx Kamionek, która odbędzie się 13 marca 2025 roku, a program zapowiada się równie interesująco.

Podczas wydarzenia szczególne podziękowania zostały skierowane do patronów medialnych, w tym portalu Przeambitni.pl, który aktywnie wspierał wydarzenie, umożliwiając szeroką relację z tego wyjątkowego spotkania. Przeambitni.pl to jeden z kilku patronów, którzy przyczynili się do sukcesu TEDx Kamionek, zapewniając rozgłos i docierając do szerszej publiczności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Michał Wiśniewski pójdzie siedzieć? „Niszczycie mi życie”

Atilla Arda Beşen
Paweł Garus i Jerzy Wozniak, założyciele studia projektowego modelina
Michał Domański i logotypy patronów medialnych wystawy Artintell
Matt Szymanowski
Krzysztof Syruć (Proembrion)

źródło/fot – informacja prasowa

SJ

Kontynuuj czytanie

lifestyle

System rozumienia kierowcy Volvo EX90 wśród najlepszych wynalazków 2024 według magazynu TIME

Opublikowano

w dniu

przez

System rozumienia kierowcy zastosowany w nowym, w pełni elektrycznym SUV-ie Volvo EX90, został uznany przez magazyn TIME za jeden z najlepszych wynalazków roku 2024.  Innowacyjna technologia szwedzkiego producenta została wyróżniona w kategorii Automotive, potwierdzając wiodącą pozycję Volvo w zakresie bezpieczeństwa samochodowego.

Magazyn TIME opublikował coroczną listę 200 przełomowych innowacji, które ułatwiają codziennie życie ludzi na całym świecie. Wśród wyróżnionych rozwiązań w motoryzacji znalazł się system rozumienia kierowcy, stanowiący standardowe wyposażenie nowego elektrycznego SUVa, Volvo EX90. Ta pionierska technologia monitoruje w czasie rzeczywistym stan psychofizyczny osoby prowadzącej pojazd, wykrywając oznaki zmęczenia, rozproszenia uwagi czy osłabienia. W razie potrzeby system może aktywnie wspomóc kierowcę, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

System działa wieloetapowo, dostosowując poziom interwencji do rozwoju sytuacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, początkowo wysyła delikatne sygnały do kierowcy, które – przy braku reakcji – stopniowo zwiększają swoją intensywność. W sytuacjach krytycznych, takich jak zaśnięcie za kierownicą, Volvo EX90 jest w stanie samodzielnie i bezpiecznie zatrzymać pojazd oraz uruchomić światła awaryjne, skutecznie ostrzegając innych uczestników ruchu.

EX90 to najbezpieczniejszy samochód w historii Volvo – mówi Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo Cars. Chociaż wszystkie nasze samochody tworzymy zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, to z każdym kolejnym wdrożeniem przesuwamy granice możliwości jeszcze dalej. W imieniu całego zespołu Volvo Cars dziękuję i cieszę się, że TIME docenia nasze osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa w motoryzacji.

System rozumienia kierowcy w EX90 to efekt ponad 50 lat badań nad zachowaniami kierowców. Ta innowacyjna technologia stanowi kolejny krok w realizacji ambitnego celu Volvo Cars – całkowitej eliminacji wypadków drogowych. Bazując na analizie tego, jak kierowcy korzystają z pojazdów na co dzień, system zapewnia inteligentne wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo jest wpisane w DNA marki Volvo. Najlepszym tego przykładem są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – przełomowy wynalazek wprowadzony przez Volvo w 1959 roku i udostępniony bezpłatnie całej branży motoryzacyjnej. Szacuje się, że to pionierskie rozwiązanie do dziś uratowało nawet *milion ludzkich istnień.

Dziś Volvo Cars wyznacza kolejne standardy bezpieczeństwa. Nowy, w pełni elektryczny flagowy SUV EX90 otwiera nową erę bezpieczeństwa historii marki. To nie tylko samochód zapewniający najwyższy poziom ochrony, ale także inteligentny partner w codziennych podróżach. Dzięki możliwości uczenia się na podstawie zbieranych danych i regularnym aktualizacjom online, EX90 będzie stale doskonalił swoje możliwości.

Informacje dodatkowe:

  • Szacowana liczba ochronionych uczestników wypadków, wynosząca milion, bazuje na statystykach z wypadków i analizie stosowania pasów bezpieczeństwa.
  • W tegorocznym zestawieniu innowacji, TIME szczególną uwagę poświęcił rozwijającym się dziedzinom, takim jak ochrona zdrowia, sztuczna inteligencja i zielona energia. Kandydatury oceniano pod kątem oryginalności, skuteczności, ambicji i wpływu. Listę najlepszych wynalazków TIME w 2024 roku można przeczytać tutaj.
Volvo EX90 Sand Dune Exterior
Volvo EX90 Sand Dune Interior
Volvo EX90 Vapour Grey Extrior
Volvo EX90 Driver Understanding System Hero
Kontynuuj czytanie

tech

Globalna sprzedaż Volvo Cars wzrosła w październiku o 3 procent

Opublikowano

w dniu

przez

Volvo Cars sprzedało w październiku 61 686 samochodów na całym świecie, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na tempo wzrostu globalnej sprzedaży wpłynęły głównie wyniki modeli zelektryfikowanych (elektrycznych i hybryd plug-in) w Europie. W Polsce z kolei, zarejestrowano 1 092 nowych Volvo, dając ponad 21% wzrost rok do roku.

Choć na rynku amerykańskim i chińskim Volvo odnotowało spadki ogólnej sprzedaży, to zainteresowanie pojazdami elektrycznymi utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wyniki jednoznacznie wskazują, że do elektromobilności przekonuje się coraz więcej konsumentów na całym świecie.

Sprzedaż modeli zelektryfikowanych – w pełni elektrycznych i hybryd plug-in – wzrosła o 40%
w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, stanowiąc prawie połowę wszystkich samochodów sprzedanych w październiku (48%). Udział samochodów elektrycznych wyniósł 22% całkowitej sprzedaży w ubiegłym miesiącu.

Łączna globalna sprzedaż w okresie od stycznia do października wyniosła 622 608 samochodów, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.

W Europie w październiku sprzedano 30 167 samochodów, a liczba ta wzrosła o 21% rok do roku. Sprzedaż modeli zelektryfikowanych Volvo Cars wzrosła o 46% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.  66% wszystkich samochodów sprzedanych na starym kontynencie stanowiły modele szwedzkiej firmy.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż spadła o 17%, uzyskując poziom 9 360 egzemplarzy. Mimo to, sprzedaż modeli zelektryfikowanych wzrosła o 18% rok do roku, w tym nastąpił wzrost sprzedaży hybryd plug-in o 67%.

Volvo Cars sprzedało w Chinach 13 502 samochody, co oznacza spadek o 10% w porównaniu
z październikiem 2023 roku. Sprzedaż modeli zelektryfikowanych osiągnęła poziom 1 436 egzemplarzy, co stanowi wzrost o 23% rok do roku.

W październiku najpopularniejszym modelem na całym świecie było Volvo XC60 ze sprzedażą na poziomie 19 846 sztuk (2023: 20 212), następnie XC40/EX40 z łączną sprzedażą 14 088 sztuk (2023: 17 022) oraz XC90 z wynikiem 8 517 sztuk (2023: 7 961).

W ubiegłym miesiącu na polskie ulice wyjechały kolejne 1 092 nowe samochody osobowe Volvo. Łączna liczba rejestracji od początku tego roku wynosi już 12 910 egzemplarzy, co stanowi wzrost o 21,5% rok do roku. Udział Volvo w całym rynku aut osobowych to obecnie 2,9%, a modelem cieszącym się największym zainteresowaniem Polaków pozostaje niezmiennie Volvo XC60, którego w październiku dostarczono 618 egzemplarzy, a od początku roku już 5 108 szt.

Październik 2024Październik 2023ZmianaSty-paź 2024Sty-paź 2023Zmiana
Europa30 16724 89221%304 586233 66130%
Zelektryfikowane19 97613 66346%198 621138 98943%
 – Elektryczne9 8307 00940%113 29059 77590%
 – Plug-in hybrid10 1466 65452%85 33179 2148%
Mild hybrids/ICE10 19111 229-9%105 96594 67212%
Chiny13 50215 041-10%126 539138 969-9%
Zelektryfikowane1 4361 16623%11 41812 298-7%
 – Elektryczne2412372%3 1992 76816%
 – Plug-in hybrid1 19592929%8 2199 530-14%
Mild hybrids/ICE12 06613 875-13%115 121126 671-9%
USA9 36011 296-17%98 907103 421-4%
Zelektryfikowane3 5743 04118%33 33629 38713%
 – Elektryczne5711 240-54%4 32612 083-64%
 – Plug-in hybrid3 0031 80167%29 01017 30468%
Mild hybrids/ICE5 7868 255-30%65 57174 034-11%
Inne rynki8 6578 6320%92 57692 9680%
Zelektryfikowane4 9093 47341%43 26933 89728%
 – Elektryczne2 7982 00340%26 17616 49259%
 – Plug-in hybrid2 1111 47044%17 09317 405-2%
Mild hybrids/ICE3 7485 159-27%49 30759 071-17%
Suma61 68659 8613%622 608569 0199%
Zelektryfikowane29 89521 34340%286 644214 57134%
 – Elektryczne13 44010 48928%146 99191 11861%
 – Plug-in hybrid16 45510 85452%139 653123 45313%
Mild hybrids/ICE31 79138 518-17%335 964354 448-5%

Volvo Cars w 2023 
W ujęciu całorocznym, Volvo Car Group odnotowało rekord dochodu operacyjnego na poziomie 25,6 miliardów koron szwedzkich. Przychód wyniósł historyczne 399,3 miliarda koron, podczas gdy globalna sprzedaż osiągnęła poziom 708 716 samochodów.

Kontynuuj czytanie

HITY

Copyright © 2019 Przeambitni.pl. Stworzona z miłością